SON DAKİKA

BİPEM’den BİGACEM’e ziyaret

Bu haber 26 Aralık 2017 - 12:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Valiliği Proje Koordinasyon ve Eğitim Merkezi (BİPEM) Müdürü Necati Kaya, BİPEM ekibi ile birlikte Bitlis Gazeteciler Cemiyeti’ni (BİGACEM) ziyaret etti.

Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilen “Genç Gazeteciler Yetişiyor” isimli SODES projemiz ile ilgili BİGACEM’e ziyaret gerçekleştiren BİPEM Müdürü Necati Kaya, projenin detayları ile ilgili BİGACEM Başkanı Özcan Çiriş ile görüştü. Projenin detayları ve uygulama aşaması ile ilgili konuların görüşüldüğü ziyarette BİPEM Müdürü Necati Kaya, proje çalışması ile ilgili başarı dileklerini iletti.

Proje kapsamında kurs kayıtları için başvuru almaya başladıklarını belirten BİGACEM Başkanı Özcan Çiriş ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkürlerini iletti.

Projenin Bitlis’e hayırlı olmasını dileyen Özcan Çiriş, proje ile Bitlis genelinde Gazetecilik mesleğinin geliştirilmesi ve genç nesillere aktarılmasının, ayrıca gençlere Gazetecilik ve Grafikerlik mesleklerinin sevdirilmesi ve gençlerin bu mesleğe teşvikinin sağlanmasının amaçlandığını ifade etti.

Projenin geniş kapsamlı bir proje olduğunu ve proje kapsamında açılacak olan Gençlik Merkezinde Gazetecilik mesleği ile ilgili toplam 240 gence kurslar verileceğini kaydeden Özcan Çiriş, “Cemiyetimiz tarafından yapılan çalışmaya göre; Bitlis İl Genelinde gazetecilik mesleğinin geliştirilmesi ve genç nesillere aktarılması amaçlı hiçbir faaliyet gerçekleştirilmediği gözlenmiştir. Bu sebeple “Genç Gazeteciler Yetişiyor” isimli proje hazırlanarak SODES’e sunulmuştur. Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilen projemiz bizleri ziyadesiyle sevindirmiştir. Çünkü bu projemiz sayesinde hem ilimiz genelinde bu mesleği yapan meslektaşlarımızın kendilerini bu alanda geliştirmesi sağlanmış olacak hem de gençlere Gazetecilik ve Grafikerlik meslekleri sevdirilecek, gençlerin bu mesleğe teşviği sağlanacaktır. Oluşturulacak olan gençlik evinde bu konuyla ilgili kurslar verilerek gençlerin mesleki becerileri de geliştirilecektir. Projemiz; meslektaşlarımız ve 18 – 29 yaş grubundaki toplam 240 genci kapsıyor. Projenin genel amacı; gazetecilik mesleğine yönlendirilecek gençlere aynı zamanda aralarında kaynaşacakları ve kötü alışkanlıklardan uzak duracakları sıcak bir ortamın çatısının da kurulmasıdır. Proje dahilinde hazırlanacak tanıtım materyalleri kullanılarak projenin ve gazetecilik mesleğinin de tanıtımının yapılması sağlanacaktır. Hedef kitlenin büyük bir yüzdesi işsiz gençleri kapsadığı için proje aynı zamanda istihdama da katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda bu meslek grubunda yetişecek her gençler yapacakları güzel işlerle Bitlis’imizin tanıtımına ve tanıtılmasına ciddi anlamda katkı sunmuş olacak. Bu vesile projemizin hem üyelerimize, hem gençlerimize hem de ilimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. (Haber: Elmas İçyer ÇİRİŞ)