SON DAKİKA

‘Beyaz Gelincik’ Bitlis’te De Görüntülendi

Bu haber 18 Şubat 2019 - 13:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünya’da nesli tükenmek üzere olan sansargil ailesinden ‘Beyaz Gelincik’ bu kez Bitlis’te görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) kampüsünde bulunan lojmanların önünde görülen beyaz gelincik adeta burada yaşayanların maskotu haline geldi. Gelinciği görüntüleyen Erdoğan Özdil, önceleri fare gibi düşündüklerini, ancak biraz daha yakından incelediklerinde ‘Beyaz Gelincik’ olduğunu anladıklarını söyledi.

Karda adeta dans ederek lojmanların önünde dolaşan ‘Beyaz Gelincik’i lojmandaki bina sakinleri ekmeklerle beslemeye başladı. Çok hızlı hareket ettiği için görüntülemekte zorlandıklarını belirten Erdoğan Özdil, günün büyük bölümünü pencereden bakarak beklediklerini dile getirdi.

Genellikle fare ve toprak altındaki küçük canlılarla beslenen Beyaz Gelincik bu kez lojman sakinleri tarafından ekmeklerle beslenmeye başladı.

Beyaz Gelincik’i görüntüleyen Erdoğan Özdil, karın yağışını izlerken bir anda kar üstünde zıplayan bir şeyler gördüklerini belirterek, “Lojmanlara doğru koşup gelen bir hayvan gördük. İlk etapta onun gelincik olduğunu anlayamadık. Fakat daha sonra internetten baktık ki, Gelincik olduğunu anladık. Değişik bir hayvan olduğunu anlayınca cep telefonu ile çekim yaptım. Daha sonraki günlerde de gelmeye başladı. Burada 2 tane olduğunu fark ettik. Bir tanesi beyaz bir tanesi de kahverengi. Gelincikler biraz yabani ama sanki onlarda bize alıştılar. Buralarda yiyecek aradığını düşündük. Bizlerde zaman zaman yiyecek olarak ekmek atmaya başladık. Gelip alıp götürüyor. Hemen hergün ekmek ve yemek artıkları ile besliyoruz. Bizde alıştık cam kenarından geçerken hep buralarda mı diye bakıyoruz. Gözümüz hep dışarıda onu gözler şekilde. Fakat günün çok az saatlerinde görülüyor. Çünkü genelde uyuyorlarmış.” Dedi.