SON DAKİKA

BEÜ’NÜN PROJE ÖNERİSİNE TÜBİTAK’TAN DESTEK GELDi

Bu haber 24 Ekim 2018 - 6:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Zafer Cömert’in “Teknogirişim Sermaye Desteği Programı” (BİGG) kapsamında hazırladığı “Teknoloji ve Yenilik Odaklı” proje önerisi, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun görüldü.

Cömert, projeye başvurmadan önce Fırat Üniversitesi Teknokent Bölgesi’nde iki haftalık bir girişimcilik eğitimi aldığını anımsattı.

Başvuru esasları gereği proje fikrini öncelikle uygulayıcı kuruluş olan Fırat Teknokent’e sunduğunu belirten Cömert, şunları kaydetti:

“Teknokent bünyesinde yapılan panellerden sonra uygulayıcı kuruluş ve alan uzmanları tarafından değerlendirilen proje önerim TÜBİTAK’a iletilmeye uygun görüldü. Sonraki aşamada Ankara’da TÜBİTAK TEYDEB’de gerçekleştirilen 1512 çağrı panellerinden de başarıyla geçtim. Nihai olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü ARI Teknokent’e de düzenlenen sözleşme imzalama etkinliğine katılarak 150 bin lira proje desteğini aldım.”

Projede, gebelik ve doğum sürecinin yönetilmesinde yaygın olarak kullanılan kardiyotokografi cihazları üzerinde bir ekiple çalışacağını aktaran Cömert, gelişmiş işaret ve imge işleme yöntemleri, yapay zekaya dayalı fetal hipoksi tespiti yapmak, kadın hastalıkları ile doğum kliniklerinde kullandırılmak üzere “Fetal Kalp Hızı Analiz Sistemi” geliştirmek amacıyla yazılım tasarlayacağını kaydetti.

Anne karnındaki bebeğin sağlık stres durumunu cep telefonu ya da tablet gibi herhangi bir mobil cihazla ya da bilgisayarlı sistemlerle izleyerek analiz edebileceklerini vurgulayan Cömert, şu ifadeleri kullandı:

“Bu amaçla İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Adnan Fatih Kocamaz, Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik bölümünden Prof. Dr. Abdulkadir Şengür ve Elazığ Medikalpark Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Jinekolog Dr. Sami Güngör ile çalışacağız.

Projemiz bir yıl sürecek. Yürütücülüğünü yaptığım projenin hayırlı olmasını ve başarıyla tamamlanmasını diliyorum. 9 aya yakın süren proje başvuru sürecinde sağladığım kolaylıklardan dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Erdal Necip Yardım olmak üzere, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Çoban’a ve değerli fikirleriyle projeme katkı sunan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”