SON DAKİKA

BEÜ’den ‘Göçlerle Bitlis Yöresi’ paneli düzenlendi

Bu haber 10 Mayıs 2018 - 9:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından ‘Göçlerle Bitlis Yöresi’ konulu panel düzenlendi.

BEÜ Nüfus ve Göç Uygulama ve Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen panel İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirildi. Panele Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabir Rüstemli, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Dönmez, Dr. Öğretim Üyesi Cemal Öztürk, Erciş Ulupamir Mahalle Muhtarı Eyüphan Koşar, Araştırma Görevlisi Barış Çağırkan panelist olarak katılırken, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldılar.

Programın açılışında konuşan Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabir Rüstemli, ‘İnşallah bundan sonra dünyamızda hep sulh olur’ diyerek, “Böylesi bir ortamda göçlerle ilgili paneller yerine hep güzel şeylerle ilgili paneller düzenleriz” dedi. Rüstemli konuşmasının devamında ‘El’ adlı Azeri bir şiiri okudu.

Panel, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Dönmez tarafından ‘Nüfus ve Göç Uygulama ve Araştırmaları Merkezi’nin tanıtımının yapılması ve ‘Bitlis’in Nüfus Hareketliliğine Genel Bakış’ adlı sunumla devam etti.

Daha sonra Erciş Ulupamir Mahalle Muhtarı Eyüphan Koşar, Erciş’e kadar süren göç yolculukları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Koşar, ‘Erciş’teki Ulupamir mahallesi Hakkında Terörizm ve yönetsel bir değerlendirme” konulu sunumunu gerçekleştirdi.  Yaşadıkları sıkıntıları da dile getiren Koşar, her yıl Haziran ayında düzenledikleri şenliklerini de terör olayları ve siyaset yüzünden yapamadıklarını belirtti.

Panel, Dr. Öğretim Üyesi Cemal Öztürk’ün Ulupamir Kırgızlarının Göç Sebebi ve Günümüzdeki Yaşamları’ konulu slayt gösterisi ile devam etti. Panelde son olarak Araştırma Görevlisi Barış Çağırkan, ‘Göçmen olmanın kimlik ve aidiyet algısı üzerine etkisi: Ahıska Türkleri Örneği’ konulu sunumunu gerçekleştirmesinin ardından sona erdi.