SON DAKİKA

BEÜ’de “İnsan Hakları Bağlamında Sosyal ve Ekonomik Haklar” paneli

Bu haber 20 Aralık 2018 - 8:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi’nde (BEÜ) “İnsan Hakları Bağlamında Sosyal ve Ekonomik Haklar” paneli düzenlendi.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında, BEÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunca düzenlenen ve moderatörlüğünü Öğretim Görevlisi Yücel Özden ile Öğretim Görevlisi Dr. Sıla Sabancılar Eren’in yaptığı panale, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı öğrencilerinden Bayram Han, Sosyal Güvenlik Programı öğrencilerinden Büşra Gökbulak ve Mesut Akgün panelist olarak katıldı.

Öğrencilerin sunumu ile gerçekleşen panelde, kavramsal çerçevede insan hakları üzerinde durularak, insan haklarının evrenselliği ve önemi, devletin güçsüzleri güçlüler karşısında korumak, gerçek eşitliği ve toplumsal dengeyi sağlamak amacıyla vatandaşlara tanıdığı ekonomik haklar, sosyal ve ekonomik hakların gelişimi ve önemi, negatif ve pozitif hak bağlamında değerlendirilerek sosyal güvenlik hakkı, sosyal güvenliğe yönelik sorunlar ve bu sorunlara yönelik oluşturulması gereken kamu politikaları ele alındı.

Öğretim elemanları ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panelde, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Şahin Kızıltaş ve öğretim elemanları, katılımcılara teşekkür belgesi verdi.