SON DAKİKA

BEÜ Rektörü Yardım’dan  8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Bu haber 08 Mart 2018 - 15:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Prof. Dr. Erdal Necip Yardım mesajında, 8 Mart’ın tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlandığını söyledi.

Yardım mesajında şu ifadelere yer verdi:
“ Toplumların temel taşı aile, ailenin temel taşı ise kadınlardır. Kadınlar hayatımızın olmazları arasındadır. Kadın haklarını konuştuğumuz bu günlerde ne yazık ki dünyada yaşanması kesinlikle tasvip edilmeyecek olaylar yaşanmaktadır. Menfaatlerin savaşında maalesef kadın ve çocukların kurban edildiğini görmekteyiz. Bugün maalesef Myanmar, Suriye gibi savaşın yoğun yaşandığı ülkelerde binlerce kadın ve çocuğun zulme, cinsel istismara ve benzeri utanç verici uygulamalara maruz kaldığını görüyoruz. Özellikle Suriye’de savaşın başladığı günden bu yana Esad rejimi tarafından hapse atılan kadın sayısı 14 bin civarında iken bunların yedi bine yakını halen ceza evlerinde tutulmaya devam ediyor. Ne yazık ki bu hapishanelerde utanç verici hadiselerin yaşandığını biliyoruz. Bu haksızlık ve zulüm karşısında sessiz duranların utanması gerekir. Kadın cinayetleri veya kadın ve çocukların yok edildiği bir dünya yaşanılacak bir dünya olamaz. Ne diyordu bizim Peygamberimiz: “Cennet annelerin ayakları altındadır.” Cennet’i annelerin ayaklarının altına seren bir dinin mensupları olarak kadınlara zulüm edilmesi, kadınların yok sayılması, taciz, tecavüz gibi hadiselere maruz bırakılmasına asla seyirci kalamayız. Ne inancımız buna müsaade eder, ne de gönlümüz… Bu duygu ve düşüncelerle yaşamımızın doğumdan ölüme kadar her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor; kadının ezilmediği, istismara uğramadığı bir hayat diliyorum.”