SON DAKİKA

BELEDİYE BAŞKANI TANĞLAY’DAN 18 MART MESAJI

Bu haber 18 Mart 2020 - 12:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Belediye Başkanı NesrullahTanğlay, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. yılı münasebetiyle mesaj yayınladı. Tanğlay mesajında, Çanakkale Zaferi’nin yalnızca bir askeri başarı olmadığını, izzeti nefsi ve haysiyetiyle oynanmak istenen Türk Milleti’nin topyekün ayağa kalktığı bir diriliş ve yükseliş abidesi olduğunu vurguladı.

Belediye Başkanı Tanğlay, tarihi şan ve şerefle dolu büyük Türk Milleti’nin vatan sevgisinin şehadetle imtihan olduğu Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü münasebetiyle yayınladığı mesajında, “Çanakkale Zaferi’nin yalnızca bir askeri başarı olmadığını, izzeti nefsi ve haysiyetiyle oynanmak istenen Türk Milleti’nin topyekün ayağa kalktığı bir diriliş ve yükseliş abidesi, tarihi bir ibret ve iftihar vesikası olduğunu vurguladı. Tanğlay, “Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir ulusun, tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen, vatanını yüksek bir milli ruh ve bilinçle, canı pahasına savunduğunu gösteren onurlu bir mücadelesidir.

Tarihte eşine rastlanmayan bu büyük destan, yaklaşık 850 sene süren fetihler ile üç kıtada hükümran olan atalarımızın, yıllar süren bir çekilmenin ardından, başladıkları topraklar olan Anadolu’yu savunma ve vatan ilan etme savaşıdır. Çanakkale Savaşı ile büyük Türk milleti, tüm dünyaya gerilemenin nihayet bittiğini duyurmuş, bugünkü coğrafyamız üzerinde sonsuza kadar yaşamaya kararlı olduğumuzu süngü, mermi ve yüksek iman gücü ile ilan etmiştir. Çanakkale direnişi, namus bildiğimiz mefhumların zedelenmemesi için asil Türk evlatlarının kendilerini feda etmekten asla çekinmedikleri tarihi ve emsalsiz bir meydan okuma olarak anılacaktır.

Çanakkale Zaferi, vatanın ve milletin bekası için canlarını feda edecek kadar benliklerinden vazgeçmiş yüz binlerce milli kahramanın, ilahi bir mücadele gücü ile Türk milletini yüceltme ülküsünün de ihtişamlı ve mukaddes bir hatırasıdır. Millet olarak yokluk içindeyken bile ‘Çanakkale geçilemez’ dedirten sağlam inancın ve sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü vesilesiyle kutlu vatan topraklarında huzur içinde yatan ve bizim varlık ve yaşama nedenimiz olarak kendini feda eden o meçhul kahramanların aziz hatıralarını hürmet ve hayranlıkla yad ediyorum.

Zafere ulaşarak vatanı ve bayrağı için şehit olan, bugün bizlerin bağımsız bir ülkede hayat ve vücut bulmamızı sağlayan kahraman Mehmetçiklerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum. Tarih boyunca vatan ve millet sevdası ile şehit düşmüş ecdadımıza; bugün milletin bekası ve esenliği uğruna can vermiş kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun ” dedi.