SON DAKİKA

AK Parti Milletvekilleri Bitlis’te Sadettin Aka’nın cenaze töreninde bir araya geldi

Bu haber 13 Eylül 2019 - 14:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Cumhuriyeti Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) Daimi Temsilcisi Suat Hayri Aka’nın babası Sadettin Aka’nın cenazesine katılmak üzere AK Parti milletvekilleri Binali Yıldırım, İsmet Yılmaz ve Ahmet Arslan, Bitlis’e geldi.

Muş’tan karayoluyla Bitlis’in Tatvan ilçesine gelerek Aka’nın babasının evine giden milletvekilleri, burada bir süre kaldıktan sonra İbadullah Camisi’ne geçtiler. Burada cuma namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Sadettin Aka’nın cenazesi defnedilmek üzere Ahlat ilçesindeki Kalender Mezarlığına götürüldü.

Dualar eşliğinde toprağa verilen Aka’nın cenaze töreninde konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, çalışma arkadaşı Suat Hayri Aka’nın babasını hakkın rahmetine yolcu ettiklerini belirtti.

Yıldırım, “Allah mekanını cennet eylesin. Taksiratını affetsin. Bizde böyle bir günle karşı karşıya geldiğimizde rabbim rahmetiyle muamele eylesin. O artık uhre aleminde biz dünya alemindeyiz. Hepimiz şunu iyi biliyoruz. Hepimiz bu dünyada misafiriz. Asıl gideceğimiz yer uhredir, ahirettir aynen bir yolculuk gibi. Yolculukta nasıl bir ağaç gölgesinde biraz dinlenme mesafesinde kalıyorsak dünya hayatını da Allah’ın resulü böyle tarif ediyor. Değerli Aka ailesine başsağlığı diliyorum. Allah sabır versin. Kalanlara hayırlı ömür versin. Sadettin amcanın da mekanı cennet olsun. Cemaatten de Allah razı olsun.” diye konuştu.

Daha sonra burada Aka ailesine başsağlığı dileğinde bulunan milletvekilleri, Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’yi makamında ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Cenazeye, AK Parti Bitlis Milletvekilleri Cemal Taşar ve Vahit Kiler ile HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, eski Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Vali Oktay Çağatay, Bitlis Eren Üniversitesi Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Ahlat Kaymakamı Erkan İsa Erat, Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, belediye başkanları, partililer, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.