SON DAKİKA

AHLAT’TA MALAZGİRT ZAFERİ HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR

Bu haber 07 Ağustos 2019 - 8:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Ağustos tarihinde katılması beklenen Malazgirt Zaferi kutlamaları öncesinde Bitlis’in Ahlat ilçesinde hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Ahlat ilçesinin Çarho bölgesinde inşa edilen etkinlik alanında yürütülen çalışmaları inceleyen Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Ahlat’ın bir dünya şehri olduğunu söyledi. Beraberinde Ahlat Kaymakamı Mustafa Akgül ve Belediye Başkanı Mümtaz Çoban ile birlikte etkinlik alanını gezen Vali Çağatay, çalışmaları hakkında bilgi aldı. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Çağatay, Ahlat’taki etkinliklerin 23 Ağustos günü başlayacağ0ını söyledi.

Vali Çağatay,  yapılacak etkinliklere geçen yıl günde 2 bin kişinin ziyaret ettiğini, Ahlat’ın ‘Sakin Şehir’ ünvanı almasından sonra ziyaretçi sayısında önemli gelişmeler sağlayacağını belirtti. Çağatay açıklamasında şunları söyledi: “23 Ağustos tarihinde başlayarak en sonunda ise Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 1071 faaliyetlerimizi biz burada gerçekleştireceğiz. Alandaki son düzenlemelerimizi yapıyoruz. Büyük han çadırından tutunda diğer çadırlarımızla beraber 23 Ağustosla beraber müthiş bir etkinlik göreceksiniz. Vatandaşlarımız bu bölgede yapılacak olan geleneksel sporları seyretmeye gelecek hatta kendileri bile katılacaklar. Burada esnafımız satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunacak.  Geçen seneki tecrübemize göre buraya en az 15 bin kişinin katıldığını biliyoruz. Akşamları Kültür Bakanlığımızın be TRT’nin de destekleri ile ilçemizin genelinde konserler verilecek. Şuanda etkinlik alanında fiziki alt yapı hazırlıklarını tamamlıyoruz. İl Özel İdaresi, DSİ ve Karayolları Bölge Müdürlüğünün de destekleri ile güvenlik yolu ve dere ıslah çalışmaları tamamlanmak üzere çok az bir çalışmamız kaldı. Allah nasip ederse 23 Ağustosta burası vatandaşlara hazır hale gelecek.”

Geçen yıla nazaran kutlamaların bu yıl daha yoğun geçeceğini ifade eden Vali Çağatay, “Geçen yıl stantlarımızın sayısı daha azdı. 30 civarında yöresel ürünlerin sergilendiği alan vardı. Bu yıl bu sayıyı 70’e kadar çıkarttık. Çadırlarımızın sayısında da bir miktar artış oldu. Çevre illerden belediyelerden ve kültür müdürlüklerinden yoğun bir katılım bekliyoruz. Geçen seneye göre sanırım onlarda da ciddi bir artış olacak. Birde Sayın Cumhurbaşkanımızın eğer programları uyarsa geçen yıl Selçuklu Mezarlığını ziyaret etmişlerdi. İnşallah bu yılda yine ziyaret eder ama takdir cumhurbaşkanımızındır” dedi.

Ahlat’ın bir dünya markası olduğunu belirten Çağatay, “Ahlat bu yıl yavaş şehir unvanını kazanmış bir şehrimiz olmuştur. Gerçekten de bunu sonuna kadar hak ediyordu. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda Selçuklu Mezarlığı diye adlandırdığımız mezarlığa hafta sonları nerden baksak minimum 2 Bin kişinin ziyaret ettiğini biliyoruz. Geçtiğimiz yıllara nazaran olağan üstü bir artış bu. Biz şunu da biliyoruz ki geçen yıl yapılan faaliyetler meydan mezarlığında yapılan düzenlemeler ve açılan müzemiz vatandaşın bölgeye olan ilgisini arttırdı. En son yavaş şehir unvanını da alması ile beraber dünya çapında artık tanınan bir şehir haline geldi. Bu yılki faaliyetlerimizle daha büyük katılımla çok daha büyük ses getireceğini düşünüyoruz. Çünkü artık Ahlat bir marka haline geldi. Bu marka artık Türkiye markası değil bir dünya markasıdır” diye konuştu.