SON DAKİKA

Ahlat’ta “Ahıska Sofrası” Açıldı

Bu haber 28 Ocak 2018 - 15:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Ahlat ilçesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla yerleşen Ahıska Türkleri’nden Sevilay Tayfur; KOSGEB desteğiyle İlçenin Kızıldere Caddesinde “Ahıska Sofrası” adıyla bir lokanta açtı.

Kısa bir süre önce açılan Ahıska Sofrası, çıkarmış olduğu kendine has Ahıska yemekleriyle ilçe halkının da beğenisini kazanıyor.

Ailece işlettikleri Ahıska Sofrasının yeni olmasına rağmen ilgi gördüğünü anlatan Hanıma Tayfurova, “Allah razı olsun bizi buraya getirenlerden. Cumhurbaşkanımızdan, valimizden, kaymakamımızdan, başkanımızdan. Çok yardımcı oldular. Onların sayesinde burayı açtık. 15 gündür çalıştırıyoruz. Çok memnunuz. Gelen müşterilerimizden de memnunuz. Ahıska yemekleri çıkartıyoruz. Mantı, pilav, hinkal çorbası, borş çorbası, oliviye salatası, lahman çorbası, özbek pilavı, peynir şuşlama gibi bir çok çeşit Ahıska yemeği çıkartıyoruz. Yemeklerimizden tadanlarda memnun kalıyorlar” dedi.

Ahlatlı vatandaşlardan Necati Aktekin ise, “Bizde Ahlat’a 1864’te Kafkas sürgününde geldik. Bizde Kafkas göçmeniyiz. Zamanında bize bağrını açan Ahlat şimdi de Ahıska Türklerine bağrını açtı. Ahıskalı vatandaşlarımızın açmış oldukları Ahıska Sofrası gerçekten çok leziz yemekler çıkartıyor. Özellikle Ahlatlı hemşerilerime hinkal çorbası ve mantıyı tatmalarını öneririm. Burada ki bu değişik tatları vatandaşlarımız tatsınlar. Bu güzel yemeklerden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. (Haber: Ceren KURTYE)