SON DAKİKA

AHLAT CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ AÇILIŞI VE 1071 KUTLAMALARINA HAZIRLANIYOR

Bu haber 28 Temmuz 2020 - 6:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Ahlat ilçe Belediyesi bu yıl 949’ncu yılı kutlanacak olan 1071 Malazgirt Zaferinin yıldönümü ve Ahlat’ta inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin açılışı için hazırlıklara başladı. Çarho bölgesindeki etkinlik alanında gerçekleştirilecek kutlamalar için alandaki çadır sayıları artırılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı etkinlikler için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Çalışmaları izlemek için alana giden Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, özellikle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin açılışına katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölge insanına armağanı olan külliyenin açılışının heyecanını yaşadıklarını söyledi. Çoban gazetecilere yaptığı açıklamasında, “Böyle tarihi bir günü anarken, böyle bir tarihi mikan oluşturma ve o günü canlandırma adına bütün hazırlıklarımızı tamamlıyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Çoban açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Ahlat’taki Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin açılışını inşallah hep beraber 25 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın bu bölgeye, insanımıza, Şark’a armağanı olarak, devletimize armağanı olarak hayat bulacak. Onun heyecanını yaşıyoruz. Her yıl olduğu gibi 1071 kutlamalarının ilk etabı olan Ahlat’ta 23-25 Ağustos tarihleri arasında hazırlıklarımızı bütün hızıyla sürdürüyoruz. Böyle tarihi bir günü anarken, böyle bir tarihi mikan oluşturma ve o günü canlandırma adına Ahlat 1071 obasındasınız. Ahlat Sultan Alparslan Obasındasınız. Ahlat Obası her yıl Cumhurbaşkanımızı kuvvet komutanlarımızı, Bakanlarımızı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ve halkımızı ağırlıyor.

Şarklı hemşehrilerimizde konukseverliğin bütün özelliklerini ortaya koyuyorlar. Burada 36 çadırımızda belediyelerimizin yine bütün kültürel varlıklarını sergileyebileceği bir alanımız var. Folklorik özelliklerini, kültürel miraslarını sergileyebilecekleri, kendi tanıtımlarını yapabilecekleri bir alandır. Aşağı kısımda şehirlerimizin el sanatlarını tanıtabilecekleri 40’a yakın el sanatı tanıtım standlarımız var. Bu yıl 40’a yakın şehrimizi davet ettik. Biraz da sınırlı tuttuk. Okçular Vakfı ile birlikte yürüttüğümüz bu çalışmaya Kültür ve Turizm Bakanlığımızda destek veriyor. Yine Okçular Vakfı aracılığımızla Etnospor’u burada gerçekleştiriyoruz. Bir heyecanla aslında vatandaşlarımız bu Etnospor’u benimsedi.

Binicilik, okçuluk yani hipodrum gibi bir çalışmayı da burada gerçekleştirmiş olacağız. Diğer tarafta da Ahlat çarşımız var. Burada hem yöresel ürünlerimiz hem de esnafımızı burada değerlendirme adına bir gayret gösteriyoruz. Gelecek konuklarımıza han çadırımızda ve diğer çadırlarımızda yöresel lezzetleri ikram edeceğiz. Bu yıl ayrıca yöresel lezzetlerle ilgili bir yarışma da düzenleyeceğiz. İnşallah Bitlis ve diğer ilçeleri de yöresel lezzetlerini Ahlat’ta sergileme fırsatı yakalayacaklar. Bu çalışmalarda emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

mersin escort