SON DAKİKA

Adilcevaz’da ceviz hasadı başladı

Bu haber 08 Ekim 2019 - 6:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’in ceviziyle ünlü Adilcevaz ilçesinde ceviz hasadı başladı. Türkiye’nin değişik illerine gönderilen cevizde asıl amacın, sertifikalı fidan üreterek Adilcevaz cevizinin üretimini artırmak olduğu belirtildi.

Yaklaşık 30 yıldan beridir Adilcevaz ilçesinde Ceviz fidanı üreticiliği yapan ve son yıllarda da sertifikalı Ceviz Fidanı Üreten Mehmet Akkoyun, bu yıl ceviz hasadının başladığını, Türkiye’de kendi kendini dölleyen ve tozlayan tek cevizin Adilcevaz cevizi olduğunu söyledi.

Akkoyun, son 2 yıldan beridir Kazankaya ve Adilcevaz-13 adında sertifikalı fidan ürettiklerini, bunu da Türkiye’nin değişik illerinde yetiştirmek üzere bahçeler kurduklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Ekim ayı itibarı ile Adilcevaz’da ceviz hasat dönemi başladı. Adilcevaz cevizinin özelliğine değinmek gerekirse, yağı, tadı aroması ve özellikle yerli ve milli çeşidimiz olduğu için üzerinde çok daha fazla duruyoruz. Adilcevaz cevizi bin 800 rakımda yetişen bir ceviz özelliği vardır. Fidan olarak kendi kendini dölleyip tozlayan tek çeşit olmasıdır. Geçtiğimiz yıllarda cevizimizi tescilleyerek Kazankaya ve Adilcevaz-13 adları atında ceviz fidanı yetiştirmeye başladık. Kazankaya cevizimiz 20 gram içe sahipken, Adilcevaz-13 cevizimiz de 18 gram gelebiliyor. Çok güzel bir çeşittir. Kendi bölgemizde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün aldık fidanları kapama bahçeleri kurarak bölgede Adilcevaz cevizinin üretimini artırmayı hedefliyoruz.”

“Sertifikalı Fidanlar Üretmeliyiz”

Akkoyun açıklamasını devamında ise şu ifadelere yer verdi:
“Özellikle bu fidanları piyasaya sürmemiz lazım. Çünkü Adilcevaz cevizi özellikle tohumdan yetiştiği için çeşit oranı da yüksektir. Amacımız çeşit sayısını düşürüp, kalite oranını yükseltmektir. Pazar seviyesini de üst seviyelere çıkarmak için çalışıyoruz. Şu anda hasadını yaptığımız cevizlerimiz kısa sürede tükeniyor. Türkiye’nin birçok iline gönderiyoruz. Kısa sürede tüketiliyor. Asıl amacımız sertifikalı fidanları ülke genelinde kapama bahçeleri kurarak üretimini artırmaktır.”