SON DAKİKA

Adilcevaz’da 7 göçmenin hayatını kaybettiği olay ile ilgili 7 kişi tutuklandı

Bu haber 03 Ekim 2020 - 10:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’in Adilcevaz ilçesine bağlı Erikbağı köyü yakınlarında 2019 yılında alabora olan ve 7 göçmenin hayatını kaybettiği tekne kazasıyla ilgili göz altına alınan 11 kişiden 7’si tutuklandı.

Düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin 26 Aralık 2019 günü Adilcevaz İlçesi Erikbağı Köyü sınırlarındaki Van Gölü açıklarında alabora olması sonucu meydana gelen tekne kazasında 7 düzensiz göçmen hayatını kaybetmiş, 72 düzensiz göçmen ise sağ olarak kurtarılmıştı.

Konu ile ilgili olarak, Bitlis Valiliği İl Jandarma Komutanlığı ve Adilcevaz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında yürütülen soruşturma kapsamında 29 Eylül 2020 günü Van’da düzenlenen operasyonda 11 kişi yakalanarak Adilcevaz İlçe Jandarma Komutanlığında gözaltına alındı. Gözaltına alınan 11 kişi sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Yapılan işlemler sonucunda 7 şüpheli tutuklanırken, 1 kişi adli kontrol kararı, diğer 3 kişi ise ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Tutuklanan 7 kişi Bitlis E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz kurumuna teslim edildi.