SON DAKİKA

Adana güvercinleri hızları ile dikkat çekiyor

Bu haber 25 Haziran 2020 - 7:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te görev yapan Recep Yetiş memleketi Adana’dan getirdiği Adana Güvercinlerini besliyor. 1 kilometre yüksekliğe kadar çıkan kuşlar saatte 240-260 kilometre hızla yere iniyor.

Yüksek hızda dalış özelliğine sahip Adana Güvercileri piyasada 35 TL ile 40 Bin TL arasında değişen fiyatlara alıcı buluyor. Yurt dışına da gönderilen güvercinlerin alım-satımı için ‘Güvercin Borsası’ bile kuruluyor. 

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi döneminde iyi bir eğlence olduğunu belirten Adana Güvercini yetiştiricisi Recep Yetiş, güvercinlerle ilgilenerek bu sıkıntılı süreci keyifli bir şekilde geçirdiklerini söyledi.

Adana Güvercinleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Recep Yetiş, bu kuşlar önceleri sadece Adana ve çevresinde yetiştiriliyordu. Ancak farklı şehirlerde ve ülkelerde çalışan Adanalı güvercin yetiştiricileri güvercinlerini çalıştıkları yerlere götürüp Adana Güvercininin tanıtımını yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bitlis’te Adana güvercini yetiştiriyorum. Genellikle Adana ve çevresinde yetiştirilen bir türdür. Dalıcı özelliğe sahip olan bu kuşlar, yetiştiricinin isteğine göre 10-15 dakika uçabiliyorlar. Yaklaşık 1 kilometre yüksekliğe çıktıktan sonra dönüşü 12-15 saniye arasında olur. Normal şartlarda Adana ve çevresinde yetişen bu kuş türü yetiştiricileri sayesinde artık Türkiye’nin birçok yerine dağılmış durumda. Bununla birlikte Avrupa’da birçok yetiştiricimiz var. Kuşçuluk, güzel ve ucuz bir hobi. Çocukluğumdan beri güvercin yetiştiriciliğine ilgim vardı. Yaklaşık 7 yıldır Bitlis’te yaşıyorum ve kahvehane kültürüm de olmadığı için Adana’da olan kuşlarımı buraya getirdim. İyi bir kuş ortalama bin metre yüksekliğe ulaştıktan sonra saatte hızları 240-260 kilometreye ulaşarak dalış yapıyor. Bu da yere inerken yaklaşık 12-15 saniye zamanı alıyor. Güvercin besleyenlerin artık güvencin borsası diye bir borsası var. Artık güvercinler ihalelerle satılıyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde güvercin ihaleleri yapılıp kuşlar alınıp satılabiliyor.”

BİR ÇİFT GÜVERCİN PARASIYLA 22 ÖĞRENCİYİ GİYDİRDİK

Yetiş açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Yurt dışından da talepler oluyor. Özellikle Adana’da İncirlik Üssünde görev yaparak memleketlerine dönenler bu kuşları bildikleri için talep ediyorlar. Geçen yıl bir Kanadalı bizden bir çift kuş talep etmişti. Kendileri ile pazarlığımızı bitirdikten sonra kuşları Kanada’ya gönderdik. Biz bu kuşlardan elde edeceğimiz gelirle köylerdeki çocuklarımıza kıyafet alacağımızı söylediğimizde, Kanadalı dostumuz pazarlık yaptığımız fiyatın 2 katı kadar para göndererek bizleri şaşırttı ve iyilikte ırkın bir önemi olmadığını bir kez daha bizlere öğretti. Bu parayla da köylerdeki muhtaç 22 çocuğumuzun baştan ayağa kadar giydirdik. Adana Kuşları 35 TL’den başlayıp, 40-50 bin TL’ye kadar alıcı bulabiliyor.”

Bu tür kuşların genellikle 3’lü grup halinde uçtuklarını da sözlerine ekleyen Recep Yetiş, “yavrular öğretmen kuşlarla uçurularak terbiye ediliyor. Grup içerisinde öncü ve arkacı olarak görev yaparlar. Yerdeki flama ile kuşu şartlandırıyoruz. Flama dalgalanırken, kuşlar aşağı inmeyeceklerini birliler. Flamayı yere indirdiğimizde ve elimizdeki aparatı çalıştırdığımızda kuşlar dalmaya başlar ve kısa süre sonra da yere inerler” dedi.

“PANDEMİDE BİZE EĞLENCE OLDU”
Recep Yetiş, “Her şeyden önemlisi kuşçuluk bir sanattır. Ressamlık gibi, müzisyenlik gibi.  Son dönemdeki pandemi sürecinde bizim için çok büyük bir eğlence kaynağı oldu. Kendimizi bu güzel doğaya ve havaya bıraktık. Kuşlarımızla birlikte vakit geçirdik. Diğer arkadaşlar gibi evimizin içinde sıkılmadık” şeklinde konuştu.

mersin escort