SON DAKİKA

68 YAŞINDAKİ USLU, TATVAN’DA ŞAH DAMARINA TAKILAN STENTLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Bu haber 01 Mart 2021 - 11:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde yaşayan Yusuf Uslu (68) Tatvan Devlet Hastanesi’nde beyne giden şah damarına stent takılmasıyla sağlığına kavuştu.

Baş dönmesi şikayetiyle bir süre önce Tatvan Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Ahmet Karaduman’a giden Yusuf Uslu’nun yapılan muayenesinde beyne giden şah damarının yüzde 90 tıkalı olduğu ayrıca bacak damarlarında da tıkanıklıklar olduğu tespit edildi. Anjiyo sistemiyle yapılan başarılı operasyon sonucunda hastanın tıkalı damarları açıldı. Tıkalı damarlara stent takılmasıyla hastanın şikayetleri azaldı ve sağlığına kavuştu.

Kardiyoloji Uzmanı Ahmet Karaduman, hastanın genel sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. İlaç tedavisinin devam ettiğini belirten Dr. Karaduman, “Hastamız baş dönmesi şikayetiyle bize başvuruda bulunmuştu. Daha önce bir çok merkeze başvurusu olmuş fakat pandemi sürecinden dolayı başvurusu ertelenmişti. Biz de damarlardaki darlığı fark ettik ve anjiyo yöntemiyle hastanın bacak damarlarında sorun olduğu için koldaki damardan girerek sitent takarak açtık. Hastamızın genel sağlık durumu şu an iyi, baş dönmesi şikâyeti geriledi, ilaç tedavisi ise devam ediyor” dedi.

Sağlığına kavuşan Uslu doktor ve hastane yönetimine teşekkür ederken, Tatvan Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Erdinç Eren, koronavirüs vakalarının azalmasıyla normal sağlık hizmetlerine yoğunluk verdiklerini söyledi. Eren, “Hastanemizde 15 yataklı koroner yoğun bakım radyoloji servisimiz 5 uzman doktorumuzla kardiyolojik olarak damar tıkanıklığı ve diğer kalp hastalıkları hususunda her türlü hastalığa hizmet vermeye devam ediyoruz” dedi.

Tatvan Devlet Hastanesi olarak yaklaşık bin civarında anjiyografi girişimlerde bulunduklarını da ifade eden Başhekim Eren, “Başarı oranımız oldukça yüksek. Çok ciddi kalp krizi ve diğer damar tıkanıkları ile ilgili başarılı işlemler yaptık. En son 68 yaşında bir hastamız bize başvurdu. Beyne giden şah damarında ve bacak damarlarında ciddi oranda ileriki süreçte hayatı tehdit edebilecek bir tıkanıklık mevcuttu. Pandemi sürecinde birçok girişimsel işlem ertelenebilmekteydi. Bazı hastanelerde yoğunluklar sebebiyle bu işlemler yapılamamaktaydı. Bize başvuran hastamızın da bu şekilde bir mağduriyeti söz konusuydu. Burada hocalarımızla beraber hastayı değerlendirdik ve bu işlemi burada yapabileceğimiz kanaatine vardık. Hastamızın yapılan değerlendirmesinde beyne giden şah damarında yüzde 90-95 oranında tıkanıklık mevcuttu. Anjiyografi işlemini gerçekleştirdik. Hastanemizde uzman doktor arkadaşlarımız tarafından bu tarz başarılı işlemlerin yapılması bizi mutlu ediyor” diye konuştu. (HABER: CEREN KURTYE)