SON DAKİKA

15 Temmuz Gazisi Gözyaşları İçerisinde O Günü Anlattı

Bu haber 13 Temmuz 2018 - 10:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından düzenlenen “15 Temmuz Destanı Paneli”ne katılan Gazi Sedat Elgun yaşadıklarını anlatırken göz yaşlarına hakim olamadı.

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Vali Yardımcısı Tekin Erdemir, bazı kurum amirleri, akademisyenler ve üniversite personellerinin katıldığı panel BESYO Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Programın açış konuşmasını yapan Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak bilinen büyük zaferin 2’nci yıl dönümünde olduğunu hatırlatarak, “Geçmişe baktığımızda maalesef ülkemizin darbelerle başının dertte olduğunu gördük. 217 Mayıs 1964, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997 ve 27 Nisan 2007 askeri müdahalelerin ardından ve son olarak 15 Temmuz 2016 askeri darbe girişimi ülkemizin demokrasisine sürülmüş birer kara lekedir. Demokrasiye ve dolayısıyla milletimize yapılan bu tür müdahaleler birer utanç vesikasıdır. Ancak tüm bunlar arasında en son 15 Temmuz darbe girişini diğerlerinden farklıdır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kendi seçtiği lideri ile birlikte bir darbeye karşı yaşlısıyla genciyle, kadınıyla erkeğiyle top yekün dur demiştir. Bu hain girişim bu yönüyle gerçekten çok farklıdır. 2016 yılının 15 Temmuz akşamı Türkiye bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Bu girişim milletimizin ve devletimizin el ele vermesi ile bertaraf edildi. Milletimiz kendisine, tarihine ve medeniyetine yakışanı yapmış, o gece darbecilerin en modern silahlarla saldırmalarına karşı aldırış etmeden bu hain girişimi engellemiştir” dedi.

Program daha sonra panele katılan 15 Temmuz Gazisi Sedat Elgun’a plaket verilmesi ile devam etti. O gün yaşadıklarını anlatan Elgun, göz yaşlarına hakim olamadı. Zaman zaman alkışlarla sözü kesilen gazi  Elgun, ‘Allah’a şükürler olsun ki o gecede bu millet o hainlere fırsat vermedi” dedi.

Düzenlenen program Menduh Eren Camisinde Şehitler için okunan mevlit programı ve dualarla sona erdi.